MARIO-HOBBY
Witam!
Na wstepie: ten rozdzial będzie poswiecony różnym zagadnieniom nie tylko modelarskim.
Na sam poczatek będzie to domoewj roboty model RC.
Naped i zasilanie
A zaczęło sie to do znalezionych w internecie czeskich planów
LADY 2401 MTX.
Po zapoznańu się znimi i rozmowie z moim domowym inzynierem do spraw transmisji, czyli moim bratem doszlismy do wniosku że budujemy cos z karoseria lady.
Brat zaproponował że zrobimy ja z dyferencjałem ( zkup takiego to fabrycznego to niezły wydatek). Nasz powstał z czterech trybków od jakiegos licznika ( bardzo twardy materiał, ledwo iglaki go ruszały)
Gdy powstałjuż dyfer mozna było przystąpic do wyboru jednostki napedowej. Wachalismy sie nad jednym z trzech silnikow:
1.SPEED 400 8,4V
2. silnik od suszarki do włosów 18V
3. silnik SILMA 12V z pompki spryskiwacza szyb od PF125p
wydor padł na ten ostatni z powodu wygody jego mocowana oraz dogodnego zakonczenia oski wirnika.
Teraz przyszła kolej na paliwo czyli zasilanie. Zapas akumulatorow AA jaki posiadamy ledwo starcza do aparatury sterujacej, a o kupnie kolejnych niema mowy - brak funduszy. Wiec tak siedze i mysle co tu wykombinowac, a w tym samym monecie brejdek cos wierci wkretarka akumulatotowa. Krzycze "TY A AKU... OD WKRETARKI?", brejdak mowi "CO?" , "- JAJO" i tak zostało.
Nasz zbiorniczek paliwka ma troche zaduze parametry (18V), ale przewoltowany nieznacznie silniczek wykarze wieksze obroty, a co zatym idzie samochod bedzie troszke szybszy.
Najwiecej klopotu bylo z przelacznikiem jazdy przod-tyl, jak go zrobic, z czego, patentow bylo wiele: przelaczniki dwuzakresowe, blaszki, styki, wlaczniki dotykowe, az w koncu przypomnialem sobie, ze gdzies kiedys mailem taki przelacznik. W jego poszukiwanu przerzuciłem wszelkie pudla z rupieciami, zabawkami z dziecinstwa. W trakcie tych poszukiwan znalazlem kola, zwrotnice i kilka innych elementow, no i sam przelacznik.
Jak juz wczesniej wspomnialem ma to byc model RC samochodu LADA , z karoseria ze sciagnietych z neta planow. Po wydukowanu i rozrysowanu na blok techniczny przystapilem do klejenia.
Potem zpachlowanie
Przymiarka
Przygotowanie do jazdy probnej